Asma yaprağı, hardal tohumu ve üzüm kullanılarak hazırlanan Trakya’ya özgü yöresel bir içecektir. Edirne’de de rastlayabileceğiniz bu içeceğin patenti alınarak milli içecek haline gelmesi hedeflenmektedir. Kuvvet verici, iştah açıcı, harareti önleyici, tansiyonu dengeleyici, dolaşım ve bağışıklık sistemlerini düzenleyici etkileri bulunmaktadır. Bu yüzden vitamin deposu olarak tüketilmektedir. Hardaliyenin koyu bir renge sahip olması için özenle seçilen papazkarası üzümler kabuğu kırılacak şekilde ezilmekte, ardından şarap ve sirkeye dönüşmesini engellemek için kabuğu çatlayacak kadar ezilen hardal tohumu ile asma yaprağı kaplı fıçılara yerleştirilmektedir. Kıvama geldiğinde de süzülerek içilmeye hazır hale getirilmektedir.

Akdeniz, Ege Denizi, Marmara Denizi ve Karadeniz’de 20 ile 70 metrelik derinlikte yaşamakta olan bir balık çeşididir. Denizin dibinde yaşayan küçük balıklar, küçük deniz hayvanları ve yengeçler ile beslenmektedir. Trakya’nın Karadeniz kıyısında bulunan Kıyıköy beldesinde yaygın olarak tüketilmektedir. Kıyıköy; Kalkan Balığı ile ünlü bir belde olup, balığı yemek için çevre illerden gelenler bulunmaktadır. Kalkan Balığı genelde tavada pişirilmekte olup yemeden önce derisinde bulunan düğmeler ayıklanmalıdır. Çok yağlı bir ete sahip olmadığı için çoğu kişi tarafından tercih edilen bir balık türüdür.

Kırklareli Peyniri; Kırklareli’ye özgü, burada yetiştirilen süt veren hayvanları sütü kullanılarak üretilmektedir. Trakya’nın diğer illeri olan Edirne ve Tekirdağ gibi Kırklareli’nin de peyniri meşhurdur. Bölgede hem küçükbaş hem de büyükbaş hayvancılık yapıldığı için birçok peynir çeşidi üretilebilmekte ve peynir üretiminde doğal mayalar kullanılmaktadır.

Demirköy Balı, özel bir cins olan Trakya Arısı tarafından üretilmektedir. Trakya Arısı, son zamanlarda saf ırkının muhafaza edilebilmesi için koruma altına alınmıştır. Demirköy balı; bu arılar tarafından, Kırklareli’nde bulunan Istranca ormanlarında üretilmektedir. Bu bal keskin bir aromaya ve koyu bir renge sahiptir. Tadı ve rengi ile diğer çiçek ballarından farklılık gösteren Demirköy balı, Kırklareli’nin bir markası haline gelmiş durumdadır. Birçok hastalığa şifa olması sebebiyle oldukça rağbet görmektedir.

Poyralı Pekmezi, Kırklareli’ne özgü bir pancar pekmezi çeşididir. Trakya’nın diğer illeri olan Edirne ve Tekirdağ’da üzüm pekmezi yaygınken Kırklareli’nde pancar pekmezi yaygındır. Kırklareli şeker pancarı üretimine oldukça elverişli bir iklime ve toprak yapısına sahiptir. Poyralı Köyü’nde geleneksel yöntemlerle yapılan pancar pekmezi ülke genelinde nam salmıştır. Kırklareli ilinin Pınarhisar ilçesine bağlı olan Poyralı Köyü’nde üretilen Poyralı Pekmezi, diğer pekmezlerin aksine daha koyu kıvama ve daha keskin bir aromaya sahiptir.

Anadolu’nun birçok yerinde yapılan meşhur kabak tatlısına, kireç ile hazırlanan bir sosun eklenerek kireç ile kabakların dış kısmının kıtırlaşması sağlanmaktadır. Böylelikle dışı kıtır, içi yumuşacık olan bir kabak tatlısı elde edilmektedir. Oldukça hafif bir tada sahip olan kireçte kabak tatlısı, ekim aynının sonunda balkabağı sezonunun açılmasıyla oldukça çok tüketilmeye başlanmaktadır.

Kırklareli’ne özgü bir yemek olup, nisan-mayıs aylarına özgüdür. Meşhur oğlak çevirmeciler, sadece oğlak mevsimi olan nisan-mayıs aylarında hizmet vermektedirler. Oğlak çevirme; kesilen oğlağın ön bacakları ve arka bacakları bağlanarak içine iri tuz konulması ve ağaçtan bir sırığa geçirilip tandırda yaklaşık üç saat pişirilmesi ile hazırlanmaktadır. Tabak yerine yağlı kağıt üzerinde; yanında kase yoğurt, taze sarımsak ve soğan ile servis edilmektedir.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca Trakya’da uygulanan “Kıvırcık Koyun Irkı Gen Kaynağı” ve “Kırklareli Kıvırcık Koyun Irkının Halk Elinde İslahı” projeleri ile saflığı korunan et kalitesi ve lezzeti ile öne çıkan, et yemeklerinde tercih edilen et ürünleri bulunmaktadır.

Manda Yoğurdu, Kırklareli’nin Kıyıköy beldesinde oldukça meşhurdur. Manda yoğurdu, mandadan elde edilen süt ile üretilen bir yoğurt çeşididir. Eski yıllarda oldukça yaygın olan manda yetiştiriciliği, son yıllarda sadece Trakya Bölgesi’nin kuzeydoğu tarafında yapılmaktadır. Manda yetiştiriciliği genel olarak Trakya’nın Tekirdağ’a bağlı Saray ilçesinde ve Kırklareli’nde yapılmaktadır. Buralarda yetiştirilen mandalardan elde edilen sütler kullanılarak manda yoğurdu ve manda kaymağı üretilmektedir. Kıyıköy’de manda yetiştiriciliği yoğun olarak yapıldığı için yoğurdun en doğal halinin tadına burada bakabilirsiniz.

Boza, Trakya Bölgesi’nin genelinde özellikle Kırklareli ilinde oldukça çok üretilen ve tüketilen bir kış içeceğidir. Soğuk kış günlerinde etkili bir koruyucu ve enerji verici olarak tüketilmektedir. Boza yapımında; darı irmiği, şeker ve su kullanılmaktadır. İçeriğinde yüksek miktarda mineral ve vitamin bulunmaktadır. Besin değeri yüksek ve sağlıklı içecekler kategorisinde yer alan boza; demir, fosfor, çinko, kalsiyum ve A vitamini gibi vücudun gerek duyduğu besin öğelerini içermektedir. Servis edilirken tercihe bağlı olarak leblebi, tarçın veya fındık kullanılabilmektedir. Kırklareli ile bir marka haline gelmiştir.

Kırklareli Kirazı, zamanla Kırklareli’nin simgesi haline gelmiş olup il son zamanlarda “Kiraz Kenti” olarak anılmaya başlanmıştır. 2013 yılından itibaren her yıl adına festivaller düzenlenmekte olup, her yıl düzenlenen “Karahıdır Kiraz Şenlikleri”nde en güzel kirazlar sergilenmekte ve çeşitli yarışmalar düzenlenmektedir. Zamanla bir marka haline gelmiş olan Kırklareli Kirazı lezzeti ile oldukça rağbet görmektedir.

Kırklareli, tarih boyunca bağları ve bağ ürünlerinden elde edilen içecekleri ile anılmıştır. Trakya Bölgesi; özellikle Tekirdağ ve Kırklareli Dünya’da bağcılık için elverişli olan kuşak içerisinde yer almaktadır. Kırklareli, Türkiye’nin üzüm üretimi ve dolayısıyla bağ ürünleri içecekleri üretiminde oldukça önemli bölgelerinden biridir. Kırklareli’de yetiştirilen üzümler fermente edilerek bağ ürünleri içecekleri elde edilmektedir.Trakya’nın bir kültürü haline gelen bu içecekler, Dünya’daki birçok ülkeye ihraç edilmektedir.

Kırklareli’nde yetiştirilen çilek, Trakya’da özel bir yere sahiptir ve kalitesi ile bir marka haline gelmiştir. Kırklareli, doğal koşulları çilek üretimine en uygun yapıya sahip olması ve düşük pH oranı ile en iyi çilek yetiştirme alanına sahiptir. 1982 yılından bu yana düzenlenen Çilek Festivali ile çilek ekimi ve tadı ile ünlü çileğin tanıtımı yapılmaktadır.

Kırklareli’nin Demirköy ilçesinde bulunan İğneada, Kırklareli’nin balık çeşitliliği açısından oldukça zengin bir beldesidir. Koruma altına alınmış olan yedi gölü sayesinde; sazan, kızılkanat, levrek ve kefal gibi zengin bir balık yelpazesine sahiptir. Balıkçı limanı bulunan İğneada’da mevsimin en taze balıkları oldukça ekonomik fiyatlara bulunabilmektedir. Her mevsim lezzetli balık çeşitlerinin tadılabileceği İğneada’da; ızgara ve tava kefal, kırlangıç buğulama ve midye tava tatmadan dönülmemelidir.

© Copyright 2018 TTİD Trakya Turizm İşletmecileri Derneği - GRİPENGUEN tarafından geliştirilmiştir.

error: Content is protected !!