Dupnisa Mağarası, Kırklareli’nin yaklaşık 50 kilometre kuzeydoğusunda bulunan Sarpdere Köyü’nün 6 kilometre güneyinde yer almaktadır. Istranca (Yıldız) Dağları’nın 1031 metrelik yükselti ile en yüksek tepesi olan Mahya Dağı’nın eteklerinde yer alan Dupnisa Mağarası, 180 milyonluk bir tarihe sahiptir. Dupnisa Mağarası iki katlı olup Kuru Mağarası, Kız Mağarası ve Sulu Mağarası olmak üzere üç mağaradan oluşmaktadır. Toplam uzunluğu 2720 metre olup Türkiye’nin en uzun mağaraları arasında yer almaktadır. İçerisinde bulunan yer altı nehri Dupnisa Mağarası’nın sahip olduğu etkileyici özelliklerinden biridir. Sahip olduğu sarkıt ve dikitleri ile de ilgi görmektedir.

İğneada; Kırklareli’nin Demirköy ilçesinde bulunmaktadır. Karadeniz’in en batı ucundan başlamak üzere 20 kilometre uzunluğunda kesintisiz, geniş̧ bir kumsala sahiptir. Koruma altına alınmış olan yedi gölü, zengin orman varlığı, eşsiz manzarası ve lezzetli balıkları ile ilgileri üzerine toplamaktadır. Trakya topraklarındaki bu tatil beldesi sahip olduğu özellikler bakımından; doğa fotoğrafçıları, kampçılık ve çeşitli doğa aktiviteleri ile ilgilenenler tarafından oldukça rağbet görmektedir. İçerdiği çeşitli göller sayesinde; sazan, kızılkanat, levrek ve kefal gibi zengin bir balık yelpazesine sahiptir.

Limanköy, Kırklareli’nin İğneada beldesine bağlıdır. Oldukça etkileyici bir doğaya sahiptir. 150 yıllık bir tarihe sahip olan Limanköy, ilginç bir kuruluş̧ hikayesine sahiptir. Bu hikayeye göre; 150 yıl önce Romanya’dan göç eden bir topluluk buradan geçmektedir. Burada da fenerle ilgilenen sadece bir kişi yaşamaktadır. Bu adam burada yalnız olduğu için Romanya’dan göç eden bu topluluğu burada yaşamaları için ikna etmiştir ve birlikte Limanköy’ü kurmuşlardır. Dünya’da bulunan 3 longoz ormanlarından biri olan İğneada Longoz Ormanları, buraya oldukça yakındır.

Longoz Ormanları Milli Parkı; Kırklareli’nin Kıyıköy mevkiinde, İğneada beldesinde bulunmaktadır. 2007 yılında “milli park” statüsüne ulaşmıştır. 3155 hektarlık bir alan kaplamakta olan Longoz Ormanları, Subasar Ormanları olarak da bilinmektedir. Eşsiz bir ekosisteme sahip olan Longoz Ormanları; Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ise ikinci en büyük longoz ormanları ekosistemidir. Dünya’da sadece üç örneği bulunmaktadır. Toprakları organik açıdan oldukça zengindir. Özellikle sonbahar aylarında su kuşları ve leylekler tarafından geçiş alanı olarak kullanılmaktadır. Ayrıca 184 çeşit kuş türü barındırmaktadır. Doğa fotoğrafçılığı ve doğa turizmi açısından oldukça elverişlidir.

Kırklareli’nin Vize ilçesine 40 kilometrelik mesafede bulunmaktadır. Trakya’nın Karadeniz kıyısında bulunan Kıyıköy; korunmuş̧ doğası, eşsiz manzarası ve lezzetli balıkları ile şirin bir tatil beldesidir. M.Ö 500’lü yıllarda Lidyalılar tarafından kurulmuştur. Tarih boyunca Traklar, Persler, İskitler, Medler ve Cenevizler gibi medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Pabuçdere ve Kazandere arasında yarımada gibi uzanan ve yüksek bir tepede bulunan Kıyıköy’de halk geçimini balıkçılık, tarım, hayvancılık ve ormancılıktan sağlamaktadır. Bizanslılardan kalma bir kapı ile şehre giriş̧ sağlanmaktadır. Kıyısında deniz dalgalarının oluşturduğu kayalar ve mağaralar bulunmaktadır.

Beğendik Köyü, Kırklareli’nin Demirköy ilçesinde bulunmaktadır. Türkiye’nin en batı kısmında, Bulgaristan sınırında bulunan bu köy, oldukça temiz hatta adeta hiç kirletilmemiş̧ bir denize sahiptir. Günümüzde bozulmadan ve kirletilmeden kalabilmiş nadir denizlerdendir. Denizin temiz kalmasının sebebi olarak bu köyün pek fazla bilinmemesini gösterebiliriz. Konaklama tesisi bulunmayan bu köyde uzun tatiller yapmanız mümkün değildir ancak bir gün bile ruhunuzu arındırmaya yetecektir.

Hamdi Bey Köyü, Kırklareli’nin Demirköy ilçesine bağlı bir köydür. Istranca Ormanları’nın arasında yer alan Demirköy’de bulunan Hamdi Bey Köyü, doğal güzellikleri ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Sunduğu eşsiz manzara ile doğa fotoğrafçılarının her mevsim uğrak noktasıdır.

Kofçaz ilçesine bağlı Elmacık Köyü’nde bulunan alanda, paraşüt sporuna yeni başlayacaklara uygun arazi yapısı sağlanmaktadır. Proje, Kofçaz ilçesinin bir yamaç paraşütü merkezi olabilmesi, bölge turizmi ve ekonomisinin iyileşmesi amacıyla yapılmıştır. Her yıl ulusal ve uluslararası yarışmalar yapılması amaçlanmaktadır.

Istranca Dağları, Kırklareli sınırları içerisinde bulunmaktadır. Sahip olduğu biyolojik çeşitlilik sayesinde önemli bir doğa koruma alanıdır. Istrancalar içerdiği bitki örtüsü ve doğa yapısı ile birçok doğa araştırmasına konu olmakta ve bilim ile uğraşanların ilgi alanında yer almaktadır. Ergene Nehri’ni besleyen su kaynakları bu bölgede yer almakta olup, su kaynakları yönünden oldukça zengindir. Eşsiz doğası sayesinde doğa yürüyüşleri, bisiklet, kamp ve doğa fotoğrafçılığı için oldukça uygundur. Trakya’nın en yüksek noktası olan Mahya Tepe bu bölgede yer almaktadır.

© Copyright 2018 TTİD Trakya Turizm İşletmecileri Derneği - GRİPENGUEN tarafından geliştirilmiştir.

error: Content is protected !!